Lezárult a MOZDULJ! PETŐFI! programsorozat részeként meghirdetett Az alföld. Petőfi – 200 nemzetközi tájtörténeti-néprajzi konferenciánk. A kétnapos tudományos tanácskozás második napján, 2023. szeptember 29-én hét szakmai előadást hallhattak az érdeklődők.
Konferenciánk utolsó napját az alföldi gasztronómia témakörével kezdtük, első előadónk Dr. Báti Anikó néprajzkutató, az MTA Történeti Néprajzi Osztályának tudományos főmunkatársa volt, aki az alföldi konyha örökségét mutatta be részletesen. Dr. Báti Anikó gondolatmenetét folytatva érkeztünk el Dr. Csonka-Takács Eszter etnográfus, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság vezetőjének előadásáig, melyben többek között szó esett a hungarikum-rendszerről és annak elemeiről. A 19. századi alföldi szőlők és borvidékek világába Dr. Simon András néprajzkutató, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet-és Társadalomtudományi Karának Néprajzi és Antropológiai Tanszékének vezetője és kollégája, Dr. Mód László néprajzkutató, egyetemi adjunktus kalauzolták közönségünket. Az első szekciót Dr. Silling Léda néprajzkutató, kulturális antropológus előadásával konkludáltuk, melyben a dél-alföldi csárdákról és azok kiépítéséről hallhattunk.
Egy rövid szünetet követően megkezdtük konferenciánk előadásainak utolsó blokkját is Dr. Szőke Anna néprajzkutató, pedagógus ismeretterjesztő előadásával, mely az alföldi gyermekvilágot helyezte középpontjába. A pedagógiai témájú tanácskozás után az alföldi építészet világába nyerhettünk betekintést Valkay Zoltán építőmérnök, műépítész vizuális elemekben gazdag prezentációval. Végezetül Gergely József biológus, természetfotós, újságíró mutatta be a Tisza holtágait és azoknak biológiai sokféleségét.
A konferencia programjában szerepelő előadások szerkesztett kézitatát a MOZDULJ! PETŐFI! programsorozat részeként kiadásra kerülő tanulmánykötetben olvashatják majd.
A konferencia támogatói: